Forum hufca Warszawa-Ursus Strona Główna Forum hufca Warszawa-Ursus


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Konkretne formy pracy dla poszczególnych pionów wiekowych.
Autor Wiadomość
IGŁA 
adept

Środowisko: Royal Air Force
Wiek: 40
Wysłany: 2004-05-13, 16:31   Konkretne formy pracy dla poszczególnych pionów wiekowych.

tylko prosze pisać na temat
_________________
Władza to Bóg a Bog to władza (G.Orwel "1984")
 
 
szafa 
mały bywalec

Środowisko: Hufiec
funkcja: instruktor hufca
stopień: przewodnik
Wiek: 42
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: 2004-05-14, 08:57   

Witajcie. Myślę, że co do konkretnych form pracy dla grup wiekowych to wielu możliwości nie ma. Wiadomo że zuchy maja się bawić, harcerze grać, harcerze starsi działać a wędrownicy chodzić na rajdy (np. chorągwiane jak zauważył Merlin :D ). Samo pytanie o konkretne formy pracy dla drużyn z naszego hufca jest dość trudne. Uważam, iż (może się zgodzicie) powinniśmy zbierać się w swoich pionach i w takich grupach rozważać możliwości konkretnych form pracy dla pionów. I tu powstaje problem. Otóż w tej chwili w naszym hufcu nie ma zbytnio z czego tworzyć Namiestnictw. Takie grupy, których mówię, musiałyby mieć charakter nieformalny. A może warto się nad tym zastanowić :?: :?: :?:
_________________
szafa

"...i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość..."
 
 
 
merlin 
stary wyga
-

Środowisko: -
funkcja: -
stopień: -
Wysłany: 2004-05-14, 14:53   

szafa napisał/a:
Witajcie. Myślę, że co do konkretnych form pracy dla grup wiekowych to wielu możliwości nie ma. Wiadomo że zuchy maja się bawić, harcerze grać, harcerze starsi działać a wędrownicy chodzić na rajdy


To nie tak szafa. :wink:

Zuch - się bawi
Harcerz - gra
Harcerz Starszy - poszukuje
Wędrownik - działa

Wydaje mi się że tak to leci :wink:
 
 
szafa 
mały bywalec

Środowisko: Hufiec
funkcja: instruktor hufca
stopień: przewodnik
Wiek: 42
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: 2004-05-15, 12:16   

No dobra, każdy wie o co chodzi Merlinie :wink:
_________________
szafa

"...i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość..."
 
 
 
Lucas 
adept

Środowisko: 372 WDH
funkcja: opiekun drużyny
stopień: HO
Wiek: 39
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2004-05-15, 23:19   Formy pracy i nie tylko

szafa napisał/a:
Witajcie. Myślę, że co do konkretnych form pracy dla grup wiekowych to wielu możliwości nie ma. Wiadomo że zuchy maja się bawić, harcerze grać, harcerze starsi działać a wędrownicy chodzić na rajdy (np. chorągwiane jak zauważył Merlin :D ). Samo pytanie o konkretne formy pracy dla drużyn z naszego hufca jest dość trudne. Uważam, iż (może się zgodzicie) powinniśmy zbierać się w swoich pionach i w takich grupach rozważać możliwości konkretnych form pracy dla pionów. I tu powstaje problem. Otóż w tej chwili w naszym hufcu nie ma zbytnio z czego tworzyć Namiestnictw. Takie grupy, których mówię, musiałyby mieć charakter nieformalny. A może warto się nad tym zastanowić :?: :?: :?:


Nie ma sensu cytowania fragmetu ww. posta ponieważ chcę się odnieść do całości. Nie ma wielu możliwości konkretnych form pracy?? Druhu (i nie tylko druhu), proszę się do mnie zgłosić a pokażę jak szeroki jest wachlarz tychże form pracy!!!! Idąc dalej, nie mylmy haseł przewodnich poszczególnych pionów wiekowych z formami pracy! Wędrownicy działają biorąc udział NP.(!!!) w rajdach (rajd jest formą pracy). Kolejna rzecz. Nie ma osób które miałyby tworzyć namiestnictwa? To kto w takim razie ma się spotykać nieformalnie?? Rzecz w tym, że nie odrazu Rzym zbudowano- poczekajmy jeszcze chwilę, a te nieformalne grupy staną się formalnymi.
Myślę iż ten temat "Konkretne formy pracy dla poszczególnych pionów " jest błędnie sformułowany (zdanie to jest podzielane przez parę innych osób, np. Aponus'a). Są jasno określone formy pracy dla konkretnych pionów wiekowych, można je znaleźć w książkach bądź dowiedzieć się o nich na kursach czy warsztatach. Są formy pracy przeznaczone tylko dla jednego pionu wiekowego (np. majsterka dla zuchów) i są też formy pracy z których mogą korzystać wszyscy drużynowi (np. drama). Lepszym tematem wydaje mi się byłoby "prawidłowe dobieranie form pracy dla ...".
_________________
Lucas
 
 
 
Lucas 
adept

Środowisko: 372 WDH
funkcja: opiekun drużyny
stopień: HO
Wiek: 39
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2004-05-16, 00:53   Ilość form pracy

Proszę bardzo. Warsztaty "Wędrownicze drogowskazy" i mamy do dyspozycji kolejne 10 form pracy, które umiemy stosować. Kolejne warsztaty- kolejne formy pracy. W ten o to prosty sposób można stale poszerzać swój warsztat pracy nie pozwalając tym samym naszym harcerzom/harcerkom nudzić się na zbiórkach. Form pracy które mamy do dyspozycji w każdym pionie wiekowym jest mnustwo tylko trzeba chcieć je poznać! A gdzie był Druh, który ma problemy z formami pracy, w czasie ww. warsztatów? (pytanie retoryczne)
_________________
Lucas
 
 
 
aponus 
pisacz


Środowisko: KSI;
funkcja: Kiedyś Bard w 48 WDW :-(
stopień: HR
Wiek: 54
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2004-05-18, 15:08   

Wydaje mi sie że o konkretnych formach przcy dla podszczególnych grup wiekowych najlepiej dowiedzieć sie na warsztatach dla drużynowych, takich jak wspomniał Merlin. 8)
Istnieje jeszcze taki twór jak formy pracy złożone, np. zadanie zespołowe drużyny dla harcerzy, czy projekt dla harcerzy starszych. Ciekawi mnie czy w ostatnim czasie któryś z drużynowych w hufcu realizował taką formę ze swoim zespołem... :?:
 
 
 
IGŁA 
adept

Środowisko: Royal Air Force
Wiek: 40
Wysłany: 2004-05-18, 16:20   

Dobrze skoru juz wymieniliśmy poglądy na temat co to jest forma przcy itp. to teraz przejdżmy dalej.dlaczego mamy czekać na powstanie grup nie formalnych?szczerze to nie mamy czasu.....za długo czekamy to na to to na tamto, nie stójmy w miejscu,
potrzeba nam konkretów, działajmy. odwołując sie do postów wcześniejszych nie miałem na myśli szukania form pracy dla pionów wiekowych tylko mobilizacje środowisk hufca do działania, odnośnie namiestnictw to jestem za wtajemniczeni wiedzą o co chodzi.
Tak pozatym to prosze nie używać na tym temacie słów "nie ma sensu", "trudne", "problem"
Ponadto grupy nie formalne nie powstaną same, trzeba stworzyć ku temu odpowiednie warunki do rozwoju jednostek w tych grupach, a efekty przyjdą same chociaż jest jeden problem gdyż owe grupy nogą sie rozwinąć w nie tym kierunku co potrzeba i co wtedy??
dlatego jestem za tym aby komenda hufca przygotowała ewentualne projekty, namiastek namiestnictw.
nie muszą to być namiestnictwa ale mogły by pełnić taką role
_________________
Władza to Bóg a Bog to władza (G.Orwel "1984")
 
 
Lucas 
adept

Środowisko: 372 WDH
funkcja: opiekun drużyny
stopień: HO
Wiek: 39
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-06-11, 02:33   

"Tak pozatym to prosze nie używać na tym temacie słów "nie ma sensu", "trudne", "problem" ...
chociaż jest jeden problem gdyż ...."
Druhu mieliśmy nie używać tych słów hehe
_________________
Lucas
 
 
 
kaska 
stary wyga

Środowisko: Krąg Instruktorski WPM
funkcja: -
stopień: pwd;sam
Wiek: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-08-21, 15:33   

u mnie dzial cos takiego jak projekt dlatego uwazam ze prowadze druzyne harcerzy starszych a nien tylko tych w okresie buntu. ni e zrozumialam przekazu ironii w twoim poscie ze ciekawi cie czy to istnieje pewnie ze tak i w mlodszych druzynach napewno tez.pozdrawiam i czekam na uzasadnienie i odp.
 
 
kinguś 
wyga
uśmiech :D

Środowisko: brak
funkcja: skarbnik a właściwie skarbniczka
stopień: sam
Wiek: 35
Skąd: ursus ;]
Wysłany: 2005-03-20, 21:55   

ja myśle że każdy mniej wiecej wie jak myślą poszczególne piony wiekowe i co ich interesuje.......
_________________
nie narzekaj lecz walcz o swoje...
 
 
 
verena 
mały wódz
żyleta


Środowisko: szczep 50 WDHiZ
funkcja: drużynowa 50 WDH "LeSne elfy"
stopień: samarytanka
Wiek: 37
Skąd: ursus
Wysłany: 2005-03-23, 23:20   

Tak jeśli ktoś się nimi zajmuje to wtedy naprawde wie czym się interesują i dzieci... Ja np. wiem czym zuchy, Piotrek wie czym wędrownicy itp...
_________________
Ludzie z ogniem!!!!!!!!!
 
 
 
kinguś 
wyga
uśmiech :D

Środowisko: brak
funkcja: skarbnik a właściwie skarbniczka
stopień: sam
Wiek: 35
Skąd: ursus ;]
Wysłany: 2005-03-24, 15:22   

ja wiem ze wszyscy lubia tańczyc :D
_________________
nie narzekaj lecz walcz o swoje...
 
 
 
Bruno 
wódz
smutny harcerz


Środowisko: 48 WDW Szaniec
funkcja: brak
stopień: harcerski i instruktorski
Wiek: 36
Skąd: Ursus
Wysłany: 2005-03-25, 14:26   

Najprostzry, zreszta czesto przytaczany schemat wygląda tak:
- zuch- bawi się
- harcezr- gra
- harcerz starszy- szuka
- wędrownik- służy

Są też formy pracy charakterystyczne dla wielu pionów jednoczesnie np zarówna wędrownicy jak i harcerze uczą się w dzialaniu np wędrownicy tworząc z czegokolwiek wędrowniczą watrę uczą się działania w sytemia małych gróp a harcerze poszukując kwiatków uczą się, że harcerz kocha przyrodę i stara się ja poznac- jest mnóstwo form pracy- pozatym formy pracy mona wymyśląc, ale muszą one mieć konkretny cel w kazdym pionie wiekowym kazda zbiórka kazda forma pracy musi miec cel aby cos innym przekazac w innym wypadku takowa zbiorka nie m a sensu bo nic z niej nikt nie wynosi
_________________
Chce być pomylony...Pomyleni mają w głowie słoneczko:)

Triumwirat BEM Waszmościowie!

Nie czyńmy harcerstwa smutnym
 
 
 
kaska 
stary wyga

Środowisko: Krąg Instruktorski WPM
funkcja: -
stopień: pwd;sam
Wiek: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-06-07, 11:07   

zapraszam na warsztaty starszoharcerskie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group